Akces do Metropolii.Są Wojkowice możemy i my


Może by wykorzystać fakt ,że Jaworzno wycofało się z Metropolii i zgłosić akces
Każdy tysiąc ludzi jest na wagę złota bo tylko 35 tysięcy mają ponad wymagane dwa miliony. U nas utrzymuje się tendencja wzrostowa. To z czasem stworzy scalony organizm.jwasaznik@gmail.com

Prace trwają

Z inicjatywy części radnych z Klubu Radnych Razem podjęta została Uchwała Nr XXVIII/188/16 Rady Gminy Świerklaniec w sprawie upoważnienia Wójta Gminy Świerklaniec do podjęcia działań zmierzających do utworzenia związku metropolitalnego w województwie śląskim.
Wójt podjął stosowne działania w celu ujęcia Gminy Świerklaniec we wniosku o utworzenie Związku Metropolitalnego, wniosek złożony zostanie przez Radę Miasta Katowice, czy znajdzie się w nim Nasza Gmina okaże się niebawem.

Po co nam metropolia?

Uważam, że wiele osób się metropolia ekscytuje, ale w moim odczuciu nic się nie zmieni.
Już teraz gminy robią wspólne zamowienia na energię, mają związki komunalne dot. obsługi komunikacji, robią wspólne działania promocyjne itd.

Jesli korzystać to będą duże miasta, ale nie Świerklaniec.
Dla mnie ta uchwała to raczej populizm.

msobczak

podpisuje się

Podpisuje się pod tym postem. Współpraca gmin możliwa jest bez konieczności tworzenia metropolii. Metropolia będzie ciałem w którym bez przerwy będą rozgrywki polityczne zaś cele merytoryczne nie będą miały żadnego znaczenia. To będzie zwielokrotniona emanacja KK GOP, który jest podobnym związkiem tylko w mniejszym wymiarze. Dodatkowe pieniądze z budżetu centralnego w kwocie 250 milionów nie pokryje kosztu jaki już przewiduje się na organizację wspólnego układu transportowego. Nie rozumiem całkowicie argumentu jakim posługuje się wójt Cyl przekonując nas do metropolii. Jeśli nie wejdziemy do metropolii ma ponoć na tym ucierpieć transport publiczny w Świerklańcu. Argument w moim przekonaniu całkowicie niezasadny. Jeśli do metropolii wchodzić będą Piekary Śląskie, Tarnowskie Góry, Radzionków i Mierzęcice to autobusy chcąc nie chcąc będą przejeżdżać przez Świerklaniec. Jeśli nie będziemy w metropolii to nie będzie na terenie naszej gminy przystanków autobusowych? Przecież pasażerowie płacą za bilety więc organizator transportu sam będzie zabiegał także o tych pasażerów z naszej gminy bo to są określone wpływy. Chciałbym żeby zwolennicy metropolii jasno wskazali jakie korzyści ich zdaniem Świerklaniec ma wynieść z tego przedsięwzięcia.

Klub Razem jak zwykle błędzi we mgle

Nie po raz pierwszy Klub Razem przygotował debilną uchwałę, pamiętacie kłamstwa dot. odwołania i szkodzenie wizerunkowi gminy na Sri Lance?

Niech się wypowie Klub razem, co zyska Świerklaniec? oprócz populizmu

tadeusz1954

Świerklaniec przestanie być Gminą

Jeśli powstanie Metropolia a w końcu jedno wielkie miasto to bedzie musiało dojść do korekty dzielnic. Nie da się sterować wielkim organizmem kiedy ma się za partnerów /miejmy nadzieję / trzydzieci kilka autonomicznych zarządów. Być może Świerklaniec z Bytomiem , Piekarami i Radzionkowem staną się jedną dzielnicą . Obawiam się Anonimie i nie tylko Ty ,że obecny sposób myślenia o Świerklańcu możecie spokojnie wypieprzyć przez okno.

Michał

Czyżby?

A ja się obawiam, że Pan idei metropolii nie zrozumiał.

tadeusz1954

To tylko kwestia czasu. Jedno miasto.

Bedzie jak z Wielkimi Katowicami tylko tym razem chcą załatwić to rękami miejscowych a potem Ustawowo zaklepać.

msobczak

będzie wesoło

Wszystkim entuzjastom Metropolii ku zastanowieniu:
http://extra.jaw.pl/z-miasta/item/2552-metropolia-%E2%80%93-pierwsze-roz...

tadeusz1954

Pisałem na FB ,że cięzko to będzie zbudować

Moim zdaniem Urząd Metropolitalny powinni wybudować na granicy Sosnowca z Katowicami i to głównie z powodu Gierkówki czyli łatwości dojazdu i poruszania się interesantów. Ani w Sosnowcu ani tym bardziej w Katowicach nie ma sensownego układu komunikacyjnego. Co do nazwy to porzuciłbym dotychczasowe kombinacje w rodzaju Metropolia Śląsko - Dąbrowska i na przykład ochrzciłbym to nową nazwą w rodzaju Nowa Metropolia albo Metropolia Brynica bo po jednej stronie jest Śląsk a po drugiej Zagłebie.

a to ten klub razem co na śri Lance błądził we mgle?

a to ten klub razem co na Sri Lance błądził we mgle?
wy już lepiej dajcie spokój

msobczak

metropolia

Zanim podejmiemy taką decyzję może warto zrobić sobie bilans zysków i strat z niej wynikających? Jaworzno nie podejmowało swojej decyzji na zasadzie "na złość mamie odmrożę sobie uszy". http://www.extra.jaw.pl/images/extra/EXTRA-4-2017.pdf Oczywiście w przypadku Świerklańca taki bilans może wyglądać zupełnie inaczej i wykazywać przewagę korzyści nad "stratami" po wejściu do metropolii.

tadeusz1954

Jaworzno jest bogate

Jaworzno straciłoby na Metropolii bo ma wielką elektrownię na swoim terenie i spore podatki od niej. Z powodu elektrowni powiększono przecież Opole.
Świerklaniec jest w innej sytuacji. Szczerze powiedziawszy
to nie wiem co mielibyśmy stracić. Może kilka osób stanowiska ale przecież też nie od razu.

msobczak

to prawda

Jaworzno jest bogate ale chyba bardziej niż od strony finansowej, bogate jest charyzmą władz miasta.
https://silesion.pl/samochody-bez-kierowcow-jaworzno-mowi-przetestujemy-...

tadeusz1954

Po co na nas mają się uczyć?

Fakt ,że przed pojazdami o napędzie innym niż spalinowy jest przyszłość. Niestety nasza technika mimo całej supernowoczesności jest jednak prymitywną techniką ognia i dopóki ktoś nie odkryje innego źródła ciepła które nie będzie utlenianiem ani radioaktywnością to nie dokonamy jakiejś superrewolucji.
Teraz testują pojazdy elektryczne.
Jaworzno ma sporo kasy i pod nosem zainteresowany w powiększaniu sprzedaży prądu koncern prowadzący próby na żywym organiźmie miejskim i zapewne ów koncern sporo z tego finansuje. Miasto jest poligonem doświadczalnym. Wejście do Metropolii spowodowałoby przerzucenie centrum decyzyjnego do Katowic. Nie wiadomo jak potoczyłaby się współpraca.
Te wszystkie elektryki poza teren Jaworzna na tę chwilę nie wyjada albo wyjadą niedaleko. Baterie nadal są barierą która powstrzymuje rozwój tego kierunku motoryzacji. Poza tym realnie straty są duże bo elektrownia nie daje 100% sprawności, potem straty na przesyle, Straty na ładowaniu i straty eksploatacyjne.
Mimo całej cudowności w baterię trzeba władować 50 % więcej niż się z niej wyciągnie.
Pewnie w gminie Świerklaniec pojawią się pojazdy elektryczne nawet masowo ale poczekajmy aż dopracują technologię na tyle żeby chociaż całą metropolię dało się przejechać bez wracania z pojazdem na plecach.

brednie Panie.....

Ludzie są mądrzy,......nawet bardzo mądrzy. Nasza technika jest godna podziwu. Ludzie latają w kosmos. Budują konstrukcje zapierające dech. Wystarczy wczytać się w zagadnienia. np.już dzisiaj są auta elektryczne które na jednym ładowaniu potrafią przejechać 1000 km.......tak.....1000 km.

msobczak

na ziemi jest trochę inaczej

Być może są już jakieś osobowe samochody mające zasięg 1000 km liczony jako przejazd START-STOP. Z autobusami miejskimi jest jednak znacznie inaczej. Dostępne na rynku autobusy miejskie mają deklarowany zasięg ok. 250 km. Ten zasięg też jest mierzony jako przejazd START-STOP bez obciążenia. W użytkowaniu codziennym gdzie autobus jest dociążony pasażerami, w którym być może trzeba włączyć ogrzewanie albo klimatyzację, gdzie są również zamontowane zużywające energię elektryczną kasowniki biletowe i systemy informacji pasażerskiej wyświetlającej nazwy przystanków a często też emitują zapowiedzi głosowe, gdzie zamontowany jest system monitoringu kamerami itp. itd. realny zasięg znacznie spada. Inaczej też zużywana jest energia z akumulatorów kiedy trzeba co kilkaset metrów zatrzymać pojazd i pokonać opór bezwładnościowy przy ruszaniu z przystanku. To samo jeśli trzeba postać w korkach. Dlatego problemy logistyczne przy układaniu tematu komunikacji miejskiej przy wykorzystaniu autobusów elektrycznych są innej skali niż logistyka z wykorzystaniem pojazdów spalinowych.

tadeusz1954

Nasza technika dopiero raczkuje.

Kiedy pojazdy bedą unosić się korzystając z pola magnetycznego Ziemi i będziemy potrafili dodawać lub niwelować pole aby wznosić się lub opadać ,Kiedy nasze statki kosmiczne będa pływały w czarnej materii Kosmosu niczym ryby w wodzie z szybkością podświetlną to będzie Panie Szanowny technika. Kiedy w domu będziemy mieli skrzynkę produkującą dowolnie zamówione jedzenie lub w ogóle jedzenia potrzebować nie będziemy to będzie dopiero technika Kiedy Pana dom będzie mógł sobie wisieć na dowolnej wysokości przez dowolnie długi czas to będzie dopiero technika. Wreszcie kiedy ludzie zaprzestaną budowy z obecnych materiałów budowlanych a zastosują monolityczne konstrukcje które będą ciepłe i przyjazne ale których żadna trąba powietrzna ani trzesienie ziemi nie rozwali to będzie dopiero technika. A na razie to za sto lat oglądając nasze osiągnięcia będa się dziwili jakim cudem to działąło. Szybki postęp jest w dziedzinie ogniw fotowoltaicznych . Niedługo wejda do użytku ogniwa które można będzie położyć jak papę na dachu.

msobczak

dużo prawdy

Jest dużo prawdy w tym co pisze Pan Tadeusz. Autobusy elektryczne mają dzisiaj zasięg ok 150 km więc nie jest to tak dużo jakby się oczekiwało. Z drugiej strony średnia prędkość autobusów z jaką przemierzają swoje trasy to około 25 km/h. Oznacza to że taki autobus przejedzie na jednym ładowaniu 6 godzin. To z kolei nie jest tak bardzo mało biorąc pod uwagę, że na pętli zawsze można go doładować co zwiększy zasięg o te 50 km bez problemu i mamy już pełną dniówkę kierowcy z głowy.
W swoim wpisie akcent położyłem na inny wątek. Chodzi o to, że władze Jaworzna nie "płyną z nurtem" lecz mają swoje, często wydawałoby się szalone pomysły. Teraz jak wszyscy krzyczą idziemy do Metropolii Jaworzno powiedziało nie tak szybko. Jeśli za przykładem Pana Tadeusza inni mówią poczekajmy na rozwój technologii, Jaworzno mówi to my tą technologię chcemy testować u siebie. I to jest właśnie różnica w podejściu do kierowania miastem (gminą).