liczenie śmieci


Projekt uchwały nr 285 przewiduje następujące stawki za wywóz śmieci:
16.9zł/osoba odpady niesegregowane,
10zł/osoba odpady segregowane.
Dużo czy mało kwestią do dyskusji ale bardziej mnie zainteresował algorytm, którym to wyliczono.Założono iż 100% mieszkańców będzie śmieci segregować i wtedy "statystyczna rodzina" zyska 23% do cen obecnych. To dlaczego nadal chce się na terenie gminy utrzymywać mobilne, zbiorcze i wielkogabarytowe punkty odbioru odpadów? Odrębną sprawą to koszty obsługi administracyjnej !!!!! A koszt worków do selektywnej zbiórki odpadów wzrośnie o 50% w stosunku do obecnego. Reasumując statystyczna rodzina, która nie będzie prowadzić selektywnej zbiórki zapłaci o 30% więcej jak obecnie, a rodzina 4 osobowa zapłaci już o 108% więcej. Jak to się wszystko ma do tak obecnie popularnych zakupów grupowych, gdzie duży może więcej???????Drastyczna podwyżka ceny wywozu odpadów

11 stycznia 2017 r. na stronie internetowej Urząd Gminy poinformował :
"...że od 1 stycznia 2017 r. zmianie ulegają stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Za wywóz odpadów segregowanych zamiast 9 zł/1 os. zapłacimy 14 zł/1 os., natomiast za wywóz odpadów niesegregowanych zamiast 16 zł/1 os. zapłacimy 21 zł/1 os."
Dla odpadów segregowanych taka podwyżka wynosi 55% a dla odpadów niesegregowanych 31%.
Podwyżka ta została ogłoszona bez odrobiny wyjaśnienia.
Jednym słowem nasz Władza ( radni i Wójt) nie tylko nie umieją zadbać o mieszkańców, ale w dodatku nie czują się zobowiązani do wytłumaczenia przyczyn tak drastycznej podwyżki.

PZ100

Chciałbym wiedzieć którzy

Chciałbym wiedzieć którzy Radni głosowali za tak dużą podwyżką ?

Izabela Domogała

Głosowanie za podwyżką śmieci na sesji Rady w 9:40 min

Głosowanie za podwyżką śmieci w 9:40 min
https://www.youtube.com/watch?v=CnZ-R8HAycQ

8 radnych ZA
4 radnych PRZECIW
3 radnych - nieobecnych

Wnioski do radnych po zobaczeniu filmu j.w.

1.Podczas dyskusji radnych nad uchwałą o podwyżce cen za wywóz śmieci część radnych zauważyła, że przetarg był organizowany bardzo późno- nie mam tu pretensji do radnych, gdyż nie mogli w tej sprawie interweniować u Wójta, bo nie opublikował on planu zamówień publicznych. Obowiązek tworzenia takiego planu wynika wprost z ustawy o zamówieniach publicznych. Wnioskuję do radnych, aby zobowiązali Wójta do publikacji na stronie BIP planu zamówień publicznych, aby podobna wpadka nie miała miejsca w przyszłości.
2. Jeden z radnych ( niestety nie znam radnych ) siedzący do kamery plecami wskazał na konieczność podjęcia przez gminę działań inwestycyjnych dla zminimalizowania ceny wywozu śmieci. Oczywiście działania takie należy podjąć wspólnie z innymi gminami,co najmniej w skali powiatu (lub wspólnie z powiatami sąsiednimi)- budując własne składowiska lub spalarnie. O planowanych działaniach inwestycyjnych innych gmin i powiatów można przeczytać w uaktualnionym ostatnio wojewódzkim planie gospodarki odpadami na stronie Urzędu Marszałkowskiego.
Proszę Pana Radnego składającego ten wniosek o szczegółowe zapoznanie się z działaniami innych gmin w tym zakresie i sformułowani do Wójta odpowiedniej interpelacji.
Proszę również merytorycznie przygotowanych innych radnych o rozpoznanie działań gmin sąsiednich wspieranych środkami unijnymi, do których mogła by się dołączyć gmina Świerklaniec dla prowadzenia wspólnej gospodarki odpadami.
3. Miło jest widzieć na pierwszym planie wszystkich filmów z sesji twarz Pana Przewodniczącego. Rozumiem, że takie są dotychczasowe ograniczenia sprzętowe lub organizacyjne, jednak szanowni radni, proszę rozważyć pilną zmianę kamery i mikrofonu na urządzenia nagrywające i emitujące obraz 360 stopni ( lub kierowanie kamery na radnego zabierającego aktualnie głos) aby widz mógł widzieć wszystkich radnych. Proszę również o umieszczanie linków do poszczególnych filmów z kolejnych sesji na nowej stronie BIP.

msobczak

koordynacja działań

Radny który mówił na temat samodzielnej organizacji odbioru odpadów komunalnych przez Gminę to p. Adam Francik. W moim przekonaniu pomysł ten jest z katalogu pobożnych życzeń. Gmina Świerklaniec jest zbyt mała, żeby organizacja samodzielnego odbioru odpadów komunalnych mogła być opłacalna w znaczeniu takim, że będzie jednostkowo kosztować mniej niż obecne stawki nawet te podwyższone. Wspólny odbiór odpadów dla kilku gmin powiatu w teorii jest możliwy ale obawiam się, że praktyka będzie skrzeczeć a gry interesów poszczególnych Gmin tego "konsorcjum" wezmą górę nad interesem wspólnym. Powiat to bym trzymał z daleka od tego ewentualnego przedsięwzięcia bo nie dość, że to praktycznie jest bankrut to tam dopiero spory polityczne tłumią racjonalne rozwiązania.

Obywatel

Żenada

Poplecznicy Cyla znowu usprawiedliwiali brak kompetencji urzędników i wójta. O tym że kończy się umowa wiadomo było od dawna. Jednak wójt znowu, jak w przypadku utraty dotacji na przedszkola zaspał, bo przecież jest tyle ważniejszych spraw, którymi można się pochwalić na "fejsie". Dlaczego znowu za brak należytego wykonania pracy, za którą sowicie opłacamy wójta i jego urzędników mamy płacić jako mieszkańcy? Wybory niedługo, mam nadzieję że ludzie zapamiętają kto działa dla ich dobra, a kto dba tylko o swoje profity i odpowiednio zagłosują.

msobczak

nowy Regulamin

Czeka nas zmiana Uchwały Rady Gminy Świerklaniec z dnia 29 stycznia 2015 r. wprowadzająca Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Świerklaniec. Postanowienia tego Regulaminu wykraczają bowiem poza uprawnienia wynikające z ustawy.
Taką regulację kwestionuje WSA w Gliwicach. Temat ten opisany jest pod linkiem: http://prawodlasamorzadu.pl/2016.03.24.html.
Dla przypomnienia obowiązujący w naszej Gminie Regulamin można znaleźć tutaj: http://www.swierklaniec.i-gmina.pl/files/21989_uchwala_nr_28.pdf

tadeusz1954

a'propos śmieci

Kilka dni temu widziałem na własne oczy taki obrazek w Świerklańcu.
Stała sobie śmieciarka a za nią tyłem do niej dostawczak 3,5 tony tej samej firmy. Śmieciarka pracowała a z otwartych drzwi dostawczaka wylatywały prosto w jej czeluście worki a to zielone , a to niebieskie , a to żółte.
Powie ktoś !. Co w tym złego lepiej to sprasować jak wozić powietrze. Zgadzam się , tylko nie wierzę ,że worki i zawartość pozostaną dalej w jednej kupie . Po co w takim razie to segregować skoro tamtym lepiej i pewnie taniej jest to powtórnie zwalić na kupę i jeszcze raz na miejscu segregować . Inna sprawa ,że odpadną im tak zwane śmieci mokre, ale w tej sytuacji może lepiej byłoby całą tę segragację podzielić na śmieci mokre i śmieci suche .

a oto POLSKA właśnie!

Nikt tak naprawdę nie wie po co ta segregacja, chyba tylko dlatego iż tak stanowi UE!!!!Dodatkowych worków bynajmniej w Orzechu - notorycznie brak! Gmina pisze... worki w OSP , OSP odpowiada worki w sklepie obok, a sklep mówi worków nie ma i nie wiadomo kiedy będą!!!Na co gmina odpowiada: nikt o problemie braku worków nie informował, kiedy ja sam osobiście dzwoniłem kilkakrotnie!!!!!Konia z rzędem temu kto znajdzie rozwiązanie tego węzła!!!!!Bo nie "chłopek", który te telefony odbiera, a swoją drogą czy rozmowy z gminą nie powinny być tak przypadkiem zgodnie z prawem nagrywane???????

"Dodatkowych worków

"Dodatkowych worków bynajmniej w Orzechu - notorycznie brak!" - powinno być "przynajmniej". Najbardziej irytujący błąd językowy jaki można sobie wyobrazić.

czy aby napewno?

bynajmniej:

partykuła wzmacniająca przeczenie zawarte w wypowiedzi, np. Nie twierdzę bynajmniej, że jest to jedyne rozwiązanie.
wykrzyknik będący przeczącą odpowiedzią na pytanie, np. Czy to wszystko? – Bynajmniej.

przynajmniej:

partykuła wyznaczająca minimalny, możliwy do zaakceptowania przez mówiącego zakres czegoś, np. Wypij przynajmniej mleko., lub komunikująca, że ilość lub miara czegoś jest nie mniejsza od wymienionej i że może być większa, np. Wyjechała przynajmniej na rok.

W powyższej wypowiedzi

W powyższej wypowiedzi "bynajmniej" nie zostało zastosowane BEZPOSREDNIO z przeczeniem sygnalizowanym partykułą "nie", w związku z czym nie ma podstawy językowej do użycia słowa "bynajmniej". Osoba komentująca chciała powiedzieć, że "nie wiem, jak jest w innych sołectwach, ale w miejscu w którym mieszkam mamy do czynienia z następującym stanem rzeczy" - a więc mówiła o (cytując!) "minimalnym (...) zakresie czegoś", w związku z tym zgodnie z zasadami języka polskiego użyte zostać powinno "przynajmniej". Jak widać po powyższym komentarzu, nawet bezpośrednie sięganie do słownika języka polskiego jest bezowocne wobec oczywistej nieumiejętności czytania go ZE ZROZUMIENIEM. Polecam także autorytet, dla wątpiących: http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/317395,jan-miodek-bynajmniej-i-pr.... W wersji lżejszej: od 02:37 - https://www.youtube.com/watch?v=PVgvHhKqwZA.

msobczak

dodatkowe worki

Co to znaczy dodatkowe worki? Odpady od 1 lipca należą do Gminy a my mieszkańcy mamy je gromadzić w workach i nie w żadnych dodatkowych czy podstawowych, tylko najnormalniej w workach które powinny być w każdej niezbędnej do gromadzenia tych odpadów ilości. W końcu płacimy albo powinniśmy płacić za to stosowną opłatę.

algorytm ??

Ciekawe wyliczenia - wywoz smieci kubel 120l Remondis - ok. 32 pln/miesiąc. 4 osobowa rodzina przy założeniu sortowania śmieci - 40 pln czyli 8pln więcej co daje 25% wzrost, przy braku segregowania koszt la tej rodziny ok. 68 pln wzrost ok 112% - jak to można liczyć aby wyszło taniej wg nowych stawek

msobczak

nie będzie taniej

Nie będzie taniej niż do tej pory ponieważ w nowej opłacie będziemy ponosić koszty innego niż do tej pory sposobu utylizacji odpadów. W nowej opłacie będziemy płacić m.in. za termiczną obróbkę odpadów a nie jak dotychczas za składowanie odpadów na wysypiskach. To musi kosztować i nie kto inny jak my wszyscy za to zapłacimy więc pozostaje nam tylko po cichu liczyć na to że te stawki nie będą szybko wzrastały.

msobczak

opłaty w górę

Dzisiaj Rada Gminy zatwierdziła nowe stawki opłat za wywóz odpadów komunalnych. Zapłacimy więcej w zależności od sposobu gromadzenia odpadów. 30% więcej za odpady zmieszane i 50% więcej za odpady segregowane. Ciekawe czy teraz zacznie nam ubywać mieszkańców w Gminie bo coś czuję, że to będzie dość powszechny sposób żeby jakoś "obronić" się przed tak znaczną podwyżką.

Kolejny błąd Wójta, za który zapłacą mieszkańcy blisko 2 miliony

Zainteresował mnie poprzedni wpis i zadałem sobie pytanie, skąd tak drastyczna podwyżka za wywóz śmieci. Źródłem kosztów ponoszonych przez gminę jest cena usługi, jaką świadczy przedsiębiorstwo przewozowe. Z zapisów gminnego BIP wynika, że poprzedni przetarg za 23 miesiące wywozu śmieci kosztował gminę ( 23 miesiące* 10000 mieszkańców* 10 zł od osoby) około 2,3 mln zł. Niedawny przetarg dał wynik około 4,4 mln zł. za 24 miesiące wywozu.
Odczytałem ogłoszenie o ostatnim przetargu tak, jak czyta je potencjalny oferent- przedsiębiorca i wywnioskowałem że:
1. Gmina ogłasza przetarg 29 października 2016 r.- praktycznie w ostatnim momencie, jeśli nie uda się wyłonić wykonawcy, to w styczniu 2017 r. nie będzie komu wywozić śmieci. Daje to sygnał oferentowi, że gmina sama się postawiła w położeniu bez wyjścia i zapłaci każda cenę, byle tylko śmieci były wywożone.
2. Gmina ogłasza przetarg pod koniec roku, gdy portfele zamówień przedsiębiorstw śmieciowych są już zapełnione. Do przetargu mogą stanąć tylko najwięksi oferenci, jeśli zdolni są uruchomić rezerwy lub zainwestować. Oferenci nawzajem śledzą swoją pozycję na rynku oraz ceny przetargowe i wiedzą, kto może jeszcze ewentualnie wystartować i jaką cena zaoferować. Oferowana cena nie będzie zatem uwzględniała możliwości płatniczych gminy, a będzie wynikiem spekulacji.
3. Gmina pod koniec października żąda od wykonawcy, aby ten już od 1 stycznia wyposażył ponad 3000 budynków w pojemniki. Stawia to dotychczasowego wykonawcę w uprzywilejowanej sytuacji, gdyż inni potencjalni wykonawcy nie zdążą w tak krótkim czasie zamówić, zakupić i ustawić pojemniki na odpady. Powoduje to, że dotychczasowy wykonawca może znacznie podnieść cenę ofertową.
4. Gmina daje jasny sygnał potencjalnemu wykonawcy, że nie zależy jej na taniej i dobrej obsłudze mieszkańców. Cenie nadano jedynie 60% wagę ( co jest zgodne z obecnie obowiązującą ustawą ) ale pozostałe dwa kryteria ustalono jako całkowicie oderwane od istoty prawidłowej obsługi mieszkańców. Kryterium liczby zatrudnionych nie wpłynie ani na obniżenie ceny, ani na częstotliwość wywozu, ani na standard obsługi. Kryterium terminu płatności jest ważny dla wygody służb finansowych gminy, i jedynie w minimalnym stopniu dotyczy mieszkańców. Oba te ostatnie kryteria są jasnym przekazem dla dużych wykonawców, ze gmina nie rozumie mechanizmów rynku śmieciowego i że nie będzie miała wobec tego profesjonalnej kontroli nad realizacją wywozu.
Skutek:
Do przetargu stanęło dwóch, związanych z kapitałem niemieckim oferentów, którzy umiejętnie odczytali i bez skrupułów wykorzystali ogłoszenie Wójta o przetargu, podnosząc cenę wywozu o prawie dwa miliony złotych, co każdego mieszkańca będzie kosztowało około 5 zł miesięcznie.
Czy mogła gmina postąpić inaczej ?
Od ponad dwóch lat wiedziano, że ma dojść do nowego przetargu na wywóz śmieci. Znając monopolizujący się rynek śmieciowy można było ogłosić dialog techniczny, dający sygnał wielu przedsiębiorcom ( również tym, którzy poszukują luk rynkowych), że gmina chce przeprowadzić przetarg. W wyniku dialogu technicznego można było przygotować przetarg dający szeroki dostęp do wykonania usługi wielu firmom, a następnie przeprowadzić przetarg na początku 2016 roku. Jeśli ten przetarg dał by wynik powyżej wysokości środków posiadanych przez gminę, to by był czas, aby przetarg powtórzyć co najmniej jeszcze dwa razy.
Dlaczego tego nie zrobiono?
Wójt pozbył się ze swego otoczenia ludzi kompetentnych, zdolnych myśleć szeroko i dogłębnie ( P. Łężak, P. Domogała ). Część radnych dostrzegających popełniane błędy nie ma przewagi w Radzie. Należy się zatem spodziewać kolejnych poważnych wpadek i z nadzieją patrzeć na nadchodzące wybory.

Obywatel

Kolejny dowód na kompetencję Cyla

Jak widać od 2 lat nasz wójt potrafi być, potrafi odznaczać,potrafi wrzucić coś na fejsa, potrafi zlikwidować, potrafi zwolnić, potrafi nawet przyjąć pod warunkiem, że nowi mniej kompetentni. Jednak nie potrafi budować, pozyskiwać środki, utrzymać opłaty ogólnie rzecz biorąc nie potrafi gospodarować. Myślę że powinniśmy mu te osiągnięcia zapamiętać i rozliczyć za 2 lata.

tadeusz1954

Cyl jest celebrytą

Facet lubi być widzianym i podziwianym. Równie dobrze mógłby zostać Prezydentem Polski zamiast Dudy . Różnica byłaby pewnie niezauważalna.

celebryta

Celebrytą to jest Kuba Wojewódzki albo Marcin Piróg i też Natalia Siwiec a Cyl jest pozorantem działań miernym samorządowcem bo przecież jako Przewodniczący Rady Gminy nie był w stanie skutecznie oprzeć się równemu sobie nieudacznikowi jakim był Flakus. Teraz jako wójt myśli głównie o zachowaniu stołka a nie o faktycznym rozwoju Gminy.

Obywatel

Chyba za duże porównanie

Porównywanie Flakusa z Cylem jako równym sobie jest według mnie nadużyciem. Flakus jednak coś dla gminy zrobił.
Oczyszczalnia, rozbudowa szkoły w Świerklańcu, kanalizacja i droga w Chechle, asfalt i kostka na alejkach w parku, remont fontann to tylko część jego dokonań. Jako część dokonań Cyla przedstawiam likwidację GOR, przyzwolenie protegowanemu najemcy pałacu na nie zapłacenie około 350000 zł należności z tytułu czynszu dla gminy oraz przyjęcie doradcy Ludygi jako urzędnika do gminy.Według mnie 10:0 dla Flakusa.

tadeusz1954

w 2017 mieli podłaczać Osade do kanalizacji.

Trzymam kasę na te inwestycję ale obawiam się ,że niepotrzebnie.

r.orzech

a jednak może być taniej

http://biznes.interia.pl/finanse-osobiste/news/oplaty-za-smieci-sa-zawyz...
Siewierz sobie poradził a my? Jak jest każdy widzi a właściwie czuje w portfelu, chyba że należy do tej grupy, która uważa że deklaracji śmieciowych składać nie musi, a WÓJT uważa że w żadnym razie nie będzie tych ludzi zmuszał do zmiany swego stanowiska. "Sponsorów" znalazło się na tyle dużo iż pokryją koszty za tych nie zdeklarowanych. Kampania wyborcza wystartowała!!!!! Tylko czy "Sponsorzy" nie zechcą tego stanu rzeczy zmienić przy tych wyborach?

Mam pytanie do Pana: co

Mam pytanie do Pana: co znaczy termiczna obróbka odpadów jak w Polsce nie ma żadnej spalarni śmieci? Były plany na wybudowanie spalarni w Rudzie Śląskiej ale koszt takiej spalarni to ok. 600milionów zł.więc o jakiej termicznej obróbce mówimy???
Z tego co wiem to już od paru lat jest prowadzona segregacja śmieci na terenie wysypisk. Gdyby nie była prowadzona to wysypiska już dawno były by pełne. Posegregowane odpady zdolne do wtórnego użycia są odsprzedawane. Dlaczego odpady remontowe( gruz) będą odbierane odpłatnie?
Gdzie zostanie stworzony wymagany ustawa Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

msobczak

Termiczna obróbka odpadów

Termiczna obróbka odpadów ma właśnie miejsce w spalarni. I właśnie dlatego, że w Polsce nie ma jeszcze tak naprawdę spalarni odpadów komunalnych to przewiduję, że koszt ich budowy będzie miał wpływ na wzrost ceny utylizacji odpadów. Przytoczę fragment z Krajowego Planu Gospodarki Odpadami:
"Wdrażanie systemowych i kompleksowych rozwiązań w gospodarce odpadami komunalnymi.
Podstawą gospodarki odpadami komunalnymi powinny stać się zakłady zagospodarowania odpadów (zzo) o przepustowości wystarczającej do przyjmowania i przetwarzania odpadów z obszaru zamieszkałego minimum przez 150 tys. mieszkańców, spełniające w zakresie technicznym kryteria najlepszej dostępnej techniki, obsługujące poszczególne regiony gospodarki odpadami. Zzo są zobowiązane do zapewnienia co najmniej następujących zakres usług:
- mechaniczno-biologiczne lub termiczne przekształcanie zmieszanych odpadów komunalnych i pozostałości z sortowni,
- składowanie przetworzonych zmieszanych odpadów komunalnych,
- kompostowanie odpadów zielonych,
- sortowanie poszczególnych frakcji odpadów komunalnych zbieranych selektywnie (opcjonalnie),
- zakład demontażu odpadów wielkogabarytowych (opcjonalnie),
- zakład przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (opcjonalny).
W przypadku aglomeracji lub regionów obejmujących powyżej 300 tys. mieszkańców preferowaną metodą zagospodarowania zmieszanych odpadów komunalnych jest ich termiczne przekształcanie. Do spalarni odpadów komunalnych przyjmowane będą zakaźne odpady medyczne i weterynaryjne po ich wstępnej dezaktywacji.
W ramach regionów wyznaczonych w wojewódzkich planach gospodarki odpadami gminy są zobowiązane do prowadzenia wspólnej gospodarki odpadami komunalnymi oraz do wybudowania i utrzymania infrastruktury gospodarki odpadami samodzielnie lub we współpracy z przedsiębiorcami, w szczególności zakładów zagospodarowania odpadów (zzo).
W planach wojewódzkich wskazuje się miejsca odzysku i unieszkodliwiania zmieszanych odpadów komunalnych na okres do wybudowania zakładów regionalnych zagospodarowania odpadów. W zezwoleniach na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości wskazywane są miejsca odzysku i unieszkodliwiania na okres do wybudowania zakładu regionalnego oraz po wybudowaniu takiego zakładu."
Na pytanie dlaczego odpady remontowe (gruz) będzie podlegał
odpłatnemu odbiorowi powinni wypowiedzieć się raczej urzędnicy gminy. Ja nie chciałbym ich wyręczać w tym zadaniu. Podobnie jak i w odpowiedzi na pytanie odnośnie gminnego punktu odbioru odpadów komunalnych. Nie mam na ten temat żadnej wiedzy.

r.orzech

ale dlaczego?

Panie Sobczak zgodzę się stawki w naszej gminie nie są najwyższymi w rejonie, to prawda ale czy na pewno nie mogą być niższe? Skoro obecnie znacząca firma w naszym regionie za śmieci zmieszane liczy sobie niewiele ponad 10 zł i wykazuje całkiem niezłą kondycję finansową. Zakładając iż do przetargu gminnego przystąpią co najmniej 2 firmy to myślę iż można będzie uzyskać nieco niższe stawki lub w najgorszym wypadku takie jak dotychczas. Czy to oznaczać będzie iż gmina chce na tym zrobić interes? Wydaje mi się iż ustawa wyklucza możliwość czerpania zysków przez gminę z tej działalności, zabrania również dotowania podmiotów świadczących tego typu działalność.Dlatego wydaje mi się to dziwnym iż w pierwszej kolejności ustala się stawki dla mieszkańców a dopiero potem ogłasza się przetarg na wykonawcę, nie powinno być odwrotnie. Gmina wylicza koszt jednostkowy na jednego mieszkańca, przeprowadza postępowanie przetargowe i dopiero wówczas podejmuje uchwałę w sprawie wysokości opłat przypadających na mieszkańca?? Być może po rozstrzygnięciu przetargu nastąpi korekta stawek i należy mieć nadzieję iż będzie to korekta na naszą korzyść. Przy okazji deklaracji śmieciowych gmina zbiera informacje o sposobie pozbywania się zanieczyszczeń komunalnych bytowych, powinna jeszcze od osób nie podłączonych do kanalizacji sanitarnej i nie posiadających udokumentowanych oczyszczalni przydomowych żądać okazania faktur za ich wywóz i porównać to z ilością zużytej wody!! Ale czy starczy na do determinacji władzy, przecież wybory już tak blisko!!

msobczak

liczenie śmieci

Ja nie mam obaw z tego powodu, że Gmina najpierw ustaliła stawkę za mieszkańca a dopiero później ogłasza przetarg na wywóz śmieci. Przetarg będzie rozpisany na wywóz odpadów komunalnych z podaniem metrów sześciennych odpadów lub ich masy a stawka zatwierdzona przez Radę Gminy jest na osobę więc jeszcze z tego nie wynika wprost ile tych odpadów będzie wyprodukowanych chociaż szacunki muszą być i są robione. Dla przykładu podeprę się ciekawymi badaniami, które znalazłem tutaj: https://suw.biblos.pk.edu.pl/resources/i1/i2/i3/i4/i3/r12343/JamrozA_Ten...
Ponadto Gmina przed otwarciem ofert może określić jaką kwotę przeznaczyła na sfinansowanie zadania i jeśli oferenci dadzą wyższe ceny to unieważnić przetarg. Ja raczej obawiam się, że mieszkańcy będą w ramach oszczędności wywozić do lasu i na pola gruz budowlany, ponieważ akurat ten odpad nie jest uwzględniony w stawce za wywóz odpadów komunalnych jaką będziemy płacić od 1 lipca br. Nie mam tutaj na myśli jakiś większych robót remontowych bo za te z reguły się jednak płaci ale mam na myśli jakieś odpadki z karton gipsów i innego rodzaju gruz, który powstaje przy drobnych remontach. Oby moje obawy były na wyrost.

msobczak

w Bydgoszczy już po przetargu

Bydgoszcz już rozstrzygnęła przetarg na wywóz odpadów komunalnych. Okazuje się, że cena uchwalona przez Radę Gminy może zostać po przetargu obniżona więc obawy, że najpierw ogłoszono stawki a potem ogłoszono przetarg okazują się na wyrost. Ciekawostką jest to, że spółka gminna odpada z przetargu. Pewnie to nie jedyna spółka gminna, która będzie w takiej sytuacji po przetargach.
http://www.express.bydgoski.pl/look/article.tpl?IdLanguage=17&IdPublicat...

r.orzech

a u nas?

Za 30 dni zaczyna obowiązywać nowa ustawa "śmieciowa" a u nas cisza jak makiem zasiał. A może tylko ja jestem niedoinformowany,kto zna odpowiedzi w tym temacie:
- przetarg rozstrzygnięty?
- kto wygrał?
- kiedy i w jaki sposób otrzymamy kubły i worki do selektywnej zbiórki odpadów?
-a może stawki ulegną zmniejszeniu?

msobczak

odpady

Zachęcam Panią do obejrzenia relacji z sesji Rady Gminy jak tylko zostanie umieszczone na serwerze. Wszystko na to wskazuje, że odpady w naszej gminie wywozić będzie Remondis. Oferta złożona przez tą firmę jest o 300 tysięcy niższa niż przewidywał zamawiający. Trudno jeszcze dzisiaj powiedzieć czy wpłynie to na ewentualną zmianę uchwalonych opłat. System pewnie musi zacząć działać żeby szacunkowe dane stanowiące podstawę do ustalenia obecnych stawek mógł je zweryfikować.

r.orzech

i co dalej ?

operatorzy, którzy odpadli rozpoczynają odbierać swoje pojemniki (puste i czyste)w dniach 27-30.06.O dostawie nowych pojemników i ewentualnych worków do selektywnej zbiórki, oraz o nowym harmonogramie wywozu jak dotychczas nic nie wiadomo, bynajmniej ja i moi sąsiedzi również nie mają takiej wiedzy.A sezon urlopowy już na progu... a miało być tak pięknie i czysto!!!! Proszę o komentarz w tym temacie osoby mające wiedzę, bo od aroganckiego urzędnika gminnego trudno dowiedzieć się czegokolwiek.

msobczak

coś niecoś wiem

Remondis ma do końca miesiąca dostarczyć pojemniki na odpady do wszystkich gospodarstw domowych. W tym samym czasie mają być również do wszystkich mieszkańców dostarczone worki na odpady segregowane. Jeśli mieszkańcom potrzebne będą dodatkowe worki to powinni się zgłosić do Urzędu Gminy z sołectwa Świerklaniec, do GOK-u z sołectwa Nakło Śląskie a w przypadku sołectwa Orzech do Straży Pożarnej. Nie pamiętam gdzie po dodatkowe worki mają zgłaszać się mieszkańcy Nowego Chechła.

r.orzech

dziękuję za informację

Mamy niedzielne popołudnie 30 czerwca,od jutra obowiązuje nowa ustawa śmieciowa, dziękuję Panie Sobczak za informację bo na oficjalnej stronie gminy nadal cisza jak makiem zasiał, żadnych informacji. Stare pojemniki operator zabrał w zeszłym tygodniu, nowych nadal brak,wychodzi na to że w dniu jutrzejszym wszystkie wytworzone odpady zapakuję do worka, ale nie wywiozę ich ani do lasu ani jak niektórzy do kontenerów ustawionych przy cmentarzu w Orzechu tylko wyładuje je przed budynkiem Urzędu Gminy. Bo w myśl ustawy od jutra śmieci to sprawa Gminy. Ja wiem są gminy, które nie mają nawet rozstrzygniętych przetargów ale żadne to usprawiedliwienie dla naszych włodarzy.

msobczak

wójt nie wykonał uchwały Rady Gminy

W grudniu ubiegłego roku Rada Gminy Świerklaniec przyjęła Uchwałę nr XXXI/253/12 w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na terenie Gminy Świerklaniec i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości zamieszkałej opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
W uchwale tej czytamy m.in.
§ 2.1 Informacja o lokalizacji oraz godzinach otwarcia gminnego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, Gmina poda do publicznej wiadomości na stronie internetowej Urzędu Gminy oraz w ulotkach wraz z harmonogramem wywozu.
§ 3 Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Świerklaniec.
W środę 26 czerwca 2013 r. na sesji Rady Gminy wójt informował Radę, że informacje dotyczące odbioru odpadów komunalnych mieszkańcy otrzymają również do końca miesiąca za pośrednictwem Biuletynu Informacyjnego Gminy tyle tylko, że wbrew temu co mówił wójt, ten biuletyn w środę nie był jeszcze wydrukowany i było wiadomo, że nie dotrze do mieszkańców do końca czerwca. Ale co tam... jedno kłamstewko mniej jedno więcej... żadna różnica.

r.orzech

proza życia

Pan w dniu 26.06 posiada wiedzę o niewykonalności uchwały ze względów technicznych, a co w tym temacie miała do powiedzenia Rada Gminy? Z niecierpliwością czekam na nagranie z tego posiedzenia.

r.orzech

proza życia c.d.

Nadal nic nie wiem kiedy dostanę pojemnik i worki, kiedy nastąpi wywóz śmieci ale uwaga pan wójt przysyła mi zawiadomienie o nadaniu indywidualnego rachunku,na który mam przesyłać wpłaty za odpady komunalne,za zwłokę naliczane będą odsetki karne!!!Zapłacę panie wójcie jak do wyznaczonego terminu płatności nastąpi wywóz śmieci.

msobczak

uderzanie w cudzą pierś

Urząd Gminy na stronie internetowej www.swierklaniec.pl przeprosił mieszkańców za zamieszanie jakie powstało w związku z wejściem w życie nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Szkoda tylko, że przy tej okazji wskazuje jako pierwszą przyczynę tego stanu rzeczy zbyt późne złożenie deklaracji przez mieszkańców a kolejni odpowiedzialni to producenci worków na odpady:-). Takie tłumaczenie jest śmieszne, bo przecież czas na przygotowanie do tej ustawy był prawie dwuletni wiec chyba to sporo czasu a jeśli chodzi o deklaracje mieszkańców to ustawa daje wójtowi prawo (a nawet obowiązek) wydania decyzji, w której określona zostanie wysokość opłaty jeśli mieszkańcy w określonym czasie nie złożą stosownej deklaracji. Najłatwiej jest uderzać się w cudzą pierś.

r.orzech

pinokio

Gdyby nasz wójt był bajkowym Pinokio, to jego nos sięgał by chmur! Na początek sprawa śmieci, worki do końca czerwca ( wypowiedź wójta na posiedzeniu Rady w czerwcu). Worki będą dostarczone w nieprzekraczalnym terminie 6.07 sobota ( zapewnienie, które ukazało się na stronie UG Świerklaniec), jest niedzielny poranek 7.07 a worków nadal nie ma!!!!! Zapewne za kilka dni UG wskaże nam winnego i zapewne nie będzie to nikt z UG. Tak samo jak nie ma winnego zaniedbań przy składaniu dokumentacji "domu sportowca" w Orzechu. Przeciętnie rozgarnięty Kowalski nie ma z tym większych problemów, ale wysoko kwalifikowani urzędnicy UG (w ich własnym mniemaniu) nie potrafią złożyć kompletnej dokumentacji!!!! No chyba że jest to celowe działanie....Mniej więcej takie,o którym mówił radny Siwy na ostatnim posiedzeniu rady: bramki i droga. To już następny radny obok rodnego Kubanka, który wprost mówi wójtowi iż mija się z prawdą. Nauczyciel, dyrektor szkoły, wójt a taki kłamczuch, straszny wstyd!

wywóz śmieci

jak to jest, że mieszkańcy gminy Świerklaniec będą płacić 10 zł/miesiąc za wywóz segregowanych śmieci a w innych gminach można to zrobić za 6,50 zł/miesiąc - czy wy to rozumiecie?

drogie śmieci

czytając Dziennik Zachodni dochodzę do wniosku, że mamy obok Tarnowskich Gór najdroższe śmieci w powiecie, jak to jest, że jednym opłaca się wywozić śmieci za 6,50 pln/miesiąc a inni życzą sobie 10 pln, mało tego, jadąc do pracy słuchałem radiowej jedynki i dowiedziałem się, że są miejsca (bodaj miejscowość Marki k. Warszawy) gdzie za wywóz śmieci miesięcznie będzie się płacić 5,50 pln a to prawie o połowa mniej niż w naszej gminie!!! co na to wszystko Pan Wójt Kazimierz Flakus? rozumiem, że mamy mu za to "podziękować" idąc do urn wyborczych w przyszłym roku!!!

msobczak

trzeba wymienić deklaracje na niesegregowane odpady?

Czy ktoś z Gminy może to wyjaśnić mieszkańcom co w tej sytuacji należy zrobić?
http://www.portalsamorzadowy.pl/prawo-i-finanse/jednak-do-pelnego-zloteg...