Usługa wywozu ścieków do świerklanieckiej oczyszczalni gminnym beczkowozem już dostępna


Dzień dobry,

Wrzucam tę informację dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą. Otóż od 11.03 można zamawiać zapowiadany od zeszłego roku beczkowóz do wywozu ścieków z przydomowych zbiorników. Usługa kosztuje 13 zł/brutto za kubik, więc jest całkiem konkurencyjna cenowo w stosunku do "ekologicznego" odbioru nieczystości przez dorabiających w ten sposób rolników i zrzutu ich np. na pole przy tzw. zabijokach w Nakle.

Żeby nie być gołosłownym - odpowiednia pozycja znalazła się w cenniku usług ZWiK Świerklaniec: http://www.zwik-s.pl/?pl_cennik,6

I mały akcent humorystyczny. Nowy nabytek gminy został przedstawiony radnym podczas ostatniej sesji Rady Gminy, co zrelacjonował Gwarek. Szczególnie spodobały mi się (życzliwie!) wzmianka o tym, że "przewodniczący przerwał sesję, by radni mogli obejrzeć pojazd" i dołączone do artykułu zdjęcie zadowolonego radnego Wasążnika za sterami traktora. Artykuł ten można przeczytać tutaj: https://gwarek.com.pl/gwarek/z_gmin/zajecha-beczkowozKoniec kanalizacji

Wójt unieważnił przetarg na kanalizację. Koniec marzeń. Koniec unijnych pieniędzy. Brawo.

Musi poprawić

Wójt musi poprawić tekst na Facebooku "mamy pieniądze już działamy" 10 miesięcy prowadzić przetarg to kpina.
Ciekawe na kogo tą porażkę zwali bo przecież sam się do błędu nie przyzna.

r.orzech

podwyżki

Czy ma ktoś wiedzę z jakiego powodu wywóz nieczystości płynnych zdrożał o 30%? z 12.04 zł. do 15,74 zł/m3.

Dopiero zdrozenie jak zaczną kanalizację

Posłuchaj sobie sesji z grudnia. Dopłata do ścieków ma być 17 zł, a m3ma zdrożeć dla wszystkich, bo się jaśnie panującemu zachciało robić kanalizacje na taką cenę.

podwyżki

Pewnie dlatego, że rzekomo poszły grube premie dla pracowników i rzekomo został zaciągnięty kolejny dług.
Gmina nie ma swoich pieniędzy - więc jeśli kogoś to dziwi... to niech na niego spłynie łaska wiedzy :D

Faktycznie marudzicie

Piszecie, że z finansami Gminy jest źle, że Gmina jest zadłużona, a na ostatniej Sesji w dniu 28 stycznia 2019 roku Rada Gminy (radni od Cyla i radni od Domagały jednogłośnie)przyjęła uchwały o podwyżce diet radnym i sołtysom.
http://bip.swierklaniec.pl/Article/get/id,39041.htmlhttp://bip.swierklan...

Limity

Ponoć problemem jest to, że oczyszczalnia może przyjąć na dzień 60m^3, czyli kilka kursów i mają limit na dzień zrobiony.

"zalewa Ściekowa"

Witam. Może warto odtworzyć temat gminnej beczki i opróżniania przydomowych szamb. Poprawa miała być znacząca po zakupie gminnej beczki a tu efektów brak.

msobczak

beczka

Nasz gminny beczkowóz to jedno wielkie nieporozumienie. Niestety organizacja usług komunalnych to raczej nie jest mocna strona wójta.

Organizacja to w ogóle slaba strona wojta

Organizacja to w ogóle słaba strona wójta.
Wystarczy spojrzeć na zalew, pałac, szkołe w Chechle.

A w czym on jest dobry? On i

A w czym on jest dobry? On i jego radni ? Totalna porażka

podwyżki

No jak to w czym! W dawaniu premii - swoim i braniu kredytów.

Monika

Ale marudzicie

Sami wybraliście to macie.
Na zebraniach ludzi nie ma, na wyborach nie ma, ale marudzić i psy wieszać to jest komu

dokładnie

dokładnie tak

Ekonomia

Wszystko fajnie pięknie i co dalej?
Koszt wynajmu ciągnika i beczki miesięczny szybko licząc to około 7 tys, koszty serwisu,utrzymania i paliwa to koszt 3 tys, koszty wynagrodzenia z wszystkimi opłatami 3 tys razem 13 tys miesięcznego kosztu.
Ktoś pięknie napisał koszty spadły do 13 zl za metr sześcienny w tym 6 zl koszt utylizacji i 7 zl koszt transportu. To miesięcznie żeby zarobić na koszty trzeba wywieźć 1860 metrów sześciennych. Beczka gminna ma 10 metrów sześciennych czyli miesiecznie trzeba ich wywiesc 186. I tu powstaje pierwszy problem bo przy 20 dniach roboczych w miesiącu wychodzi 9 beczek dziennie a obecnie pracownik oczyszczalni robi raptem 4 na dzień czym pokrywa tylko połowę kosztów. Kto doplaci resztę ? Pan Kliner ? Pan Wójt ? Czy mieszkańcy gminy ? W zwiększonej opłacie za wodę i ścieki ? Odpowiedź jest bardzo prosta.

Michał

Wyjaśnienie

Na wczorajszym zebraniu wiejskim w Nakle postanowiłem rozstrzygnąć, czy to, co niektórzy tu piszą, to prawda, czy to taka standardowa sytuacja, że gdzieś wprawdzie dzwoni, ale nie wiadomo w którym kościele. Przeczytałem obecnemu tam panu Klinerowi ten wpis i dowiedziałem się co następuje:

- początkowo ZWiK miał problemy kadrowe, jeśli chodzi o stanowisko operatora beczkowozu, obecnie są one rozwiązane,
- kursów beczkowóz wykonuje dziennie sześć i to pozwala zbilansować koszty jego działalności,
- oprócz gminnego beczkowozu tę samą usługę w tej samej cenie wykonuje jeden z nakielskich rolników, który na tę okoliczność założył działalność gospodarczą - to pan Teodor Banaś, a firma nazywa się chyba "Banex"; mam wrażenie, że niektórzy niedoinformowani połączyli zakup nowej beczki przez niego i rozpoczęcie świadczenia usług wywozu nieczystości w sposób w pełni legalny z działaniem beczkowozu gminnego,
- powyższe wyliczenia wskazują na niedoinformowanie wyliczającego, a wójt zaprasza do dyskusji w UG, oficjalnie, a nie jako anonim - gdy potwierdziłem, że autor tego wpisu się nie podpisał, stwierdził, że nie ma w takim razie o czym rozmawiać.

Za zdobycie powyższych informacji proszę nie dziękować, cała przyjemność po mojej stronie.

Piotrek

Ciekawa sprawa ?

Zwrócę się pisemnie o dostęp do informacje publicznej i chciałbym poznać wszystkie koszty związane z gminna beczka, obsługa wynajmu długoterminowego, obsługa serwisowa, koszty związane z wynagrodzeniem operatora itd. Jeżeli gmina mi taką informację udzieli a ustawą nakazuje takiej informacji udzielić wtedy opiszę wszystko na tym forum.

Jest to dość ciekawa sprawa i ciekawi mnie jak to finansowo wszystko się będzie kształtować?

Michał

I to będzie najlepsze rozwiązanie

Właśnie - po co się tutaj wadzić. Ktoś gdzieś coś usłyszał i teraz wpisy w tym wątku mają w sporej części charakter tych o "aferze rozporkowej" w UG - czyli jedna baba, drugiej babie...

msobczak

nie wszystko jednak jest dalej jasne

Na tym samym zebraniu pojawiły się jednak informacje w tej sprawie, które wydają się dość dziwne. Pan Dyrektor Kliner powiedział, że oczyszczalnia nie jest w stanie przyjąć dużo więcej ścieków z beczkowozów niż obecnie ponieważ są one "za ciężkie". To dość zdumiewająca informacja ponieważ nowa oczyszczalnia powinna być obliczona co najmniej na zdolność przyjęcia ścieków z całej Gminy a obecnie liczba mieszkańców podłączonych do kanalizacji w całej Gminie jak mi się wydaje nie przekracza 30-40%. Przecież ścieki które gromadzimy w szambach a potem zawozimy beczkowozem to są dokładnie te same ścieki, które dopłyną do oczyszczalni rurą kanalizacyjną. To dlaczego z beczkowozu nie może być więcej niż 20% ścieków na dobę ?? (słowa p. Klinera). Czy z tego powodu, że to co bardziej płynne ucieka do gruntu a w szambie zostaje nazwijmy to sama esencja? Jeśli tak to tym bardziej należy jak najszybciej zmusić mieszkańców do zapewnienia szczelności szamb. Wyraźnie widać, że władze Gminy bardzo boją się tego tematu i "ślizgają" się z nim nie podając żadnych konkretów o które próbowałem dopytać. Pamiętam deklaracje składane w ubiegłym roku, że z chwilą kiedy Gmina zapewni mieszkańcom tanią wywózkę szamb gminnym beczkowozem zacznie być przestrzegany obowiązek posiadania ZBIORNIKÓW BEZODPŁYWOWYCH.
Widać były to deklaracje bez pokrycia. Przypomnę, że taki obowiązek nakłada na wójta art. 3 ust.3 pkt 1 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013r. poz. 1399 z późn. zm.) Zgodnie z jego treścią Gminy prowadzą ewidencję:
1) zbiorników bezodpływowych w celu kontroli częstotliwości ich opróżniania oraz w celu opracowania planu rozwoju sieci kanalizacyjnej;

Przepis ten dedykuję również radnemu p. Wasążnikowi bo zdaje się, że trochę nieopacznie aprobował taki stan w Nakle Śląskim. W ustach radnego gminnego, który za tworzenie i przestrzeganie lokalnego prawa jest współodpowiedzialny to dość kuriozalny pogląd.

jwasaznik@gmail.com

paragrafy

Panie Mirosławie, sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana i delikatna, powiedziałbym nawet, że "śmierdząca".
Obawiam się, że w obecnym stanie rzeczy twarde realizowanie zapisów ustawowych nie jest najlepszym rozwiązaniem. Teraz, gdy w bardzo bliskiej perspektywie cała gmina ma być skanalizowana mamy siłą zmuszać mieszkańców do budowy nowych, szczelnych zbiorników bezodpływowych ??
Tu także wchodzi w grę aspekt ekonomiczny. Myśli Pan, że każdego z mieszkańców stać na koszt rzędu 4 - 6 tyś zł, tym bardziej gdy dobiegają do niego informacje, że kanalizacja to tylko kwestia czasu.
Przed nami największa inwestycja w historii Naszej Gminy, inwestycja w sieć kanalizacyjną, której koszt szacowany jest na co najmniej 50 mln zł. To także szansa na to aby w końcu poprawił się stan naszych dróg.
Budowa kanalizacji ze środków zewnętrznych nakłada na beneficjenta szereg obowiązków, najważniejszym jest obowiązek osiągnięcia określonego poziomu efektu ekologicznego, który mierzony jest ilością podłączonych mieszkańców. W pana mniemaniu Gmina powinna wytoczyć wojnę mieszkańcom a potem liczyć na to że się będą podłączali?? W mojej opinii bezkompromisowość w kwestii odprowadzania ścieków może mieć miejsce w momencie udostępnienia mieszkańcowi gotowej infrastruktury do której powinien się podłączyć bądź udowodnić, że posiada szczelne "szambo" i rachunki za wywóz ścieków.

Wydaje mi się, że mieszkańcy nie mogą odpowiadać za nieporadność poprzednich wójtów.

ojoj !!

jeżeli To napisał radny , urzędnik , w magistracie , podobno w referacie ochrony środowiska ..... czy pan radny jest dalej urzędnikiem?

Nieporadność?

Panie radny poprzedni wójtowie w porównaniu z obecnym są gigantami kompetycji, tak nieudolnego wójta Nasza gmina jeszcze nie miała to po pierwsze. Po drugie ze sposobu przedstawienia przez pana sprawy, też wyziera urzędniczy pogląd, o tym że najważniejsza jest obrona "stołka", kunktatorstwo aby tylko nie zdenerwować wyborców bo ponownie nie wybiorą, a przestrzeganie prawa i dbałość o środowisko to tylko "skomplikowana i delikatna" sprawa.
Podobnie jest z mrzonkami o kanalizacji za władzy obecnego "kompetentnego" wójta i grupie popierających do radnych. Przykładem jest zmarnowanie szansy na 5 milionów złotych dofinansowania do przedszkoli, myślę że podobnie będzie z kanalizacją. Za to możemy się spodziewać sponsorowanych artykułów w "Gwarku" lub "Dzienniku zachodnim" i dalszych zdjęć na facebooku i innych pozornych działań. Weźcie się wreszcie do roboty, bo przecież za to Wam jako mieszkańcy płacimy

Izabela Domogała

cyt. "Ślizganie" władz gminy i deklaracje bez pokrycia. W punkt!

Czytam i oczom nie wierzę, że kolega radny zamiast stania na straży prawa po raz kolejny chce jego naginania!
Radny i urzędnik w jednym chyba powinien wiedzieć czym jest prawo, po co są ustawy nakładające m.in na wójtów określone obowiązki? W jakim celu zawiera się umowy np. na dzierżawę majątku gminnego tj. np. restauracji pałacu kawalera? (ręce opadają)

Po drugie, dopóki nie ma dofinansowania do budowy kanalizacji/ ANI NAWET ZŁOŻONEGO WNIOSKU!!! to raczej pobożnym życzeniem (a może manipulacją?) jest zapowiadanie "największej w historii gminy inwestycji". Bo ta inwestycja na razie stoi pod wielkim znakiem zapytania. Jeśli wójt Świerklańca nie potrafi prawidłowo wysłać wniosku na budowę przedszkola, ani liczyć do 15 (dni), to z czym do ludzi?!

A jak się mają deklaracje władz do rzeczywistości? Sami Państwo oceńcie. Przykład: dwa przedszkola!?, czy 1 mln zysku rocznie z parku!?

jwasaznik@gmail.com

Pani Radna, czy jest Pani za

Pani Radna, czy jest Pani za tym aby Urzad Gminy w najblizszym czasie rozpoczął szczegółowe kontrole mieszkańców w zakresie posiadania stosownej infrastruktury dot. odprowadzania ścieków tzn. szczelnych "szamb"? A w przypadku ich braku wymierzenia dotkliwych kar pieniężnych lub wymuszania inwestycji w taka infrastrukturę, ktora dla pojedynczego domostwa wyniesie co najmniej 5 tysięcy zł. Proszę o odpowiedź

Izabela Domogała

Proszę uprzejmie Panie Radny

Panie Radny Jarku,
- jestem za przestrzeganiem prawa;
- jestem za premiowaniem osób, które w sposób uczciwy i z zgodny z prawem i za opłatą odprowadzają ścieki;
- jestem za tym aby urząd gminy mniej gadał, a więcej robił - w kwestii kontroli - polecam przykład Zbrosławic Panie Radny; nie trzeba "nachodzić" mieszkańców w domach, wystarczy zapytać np. w ankiecie (jeśli chce Pan to podrzucę panu wzór takiej ankiety), opracować stosowne procedury z określeniem czasu na dostosowanie infrastruktury, skorelowanym oczywiście z harmonogramem realizacji budowy kanalizacji, i jak słusznie sugerował Pan r.orzech przyjąć je uchwałą;
- kontrole szczelności szamb - bardzo słuszne i zasadne. Przecież np. kontrole kominiarskie robi się co roku. Może się zdarzyć, że właściciel szamba nawet nie będzie miał wiedzy że jest ono nieszczelnie. Dziś jedna z mieszkanek Świerklańca na spotkaniu wiejskim mówiła, że niektóre szamba już są tak stare, że mogą nie wytrzymać dłużej. Takie kontrole mogą tylko wyjść wszystkim na dobre.
- kary za łamanie prawa - bez dyskusji.

A ponad wszystko jestem za tym, żeby zamiast zakładania i tracenia czasu na debatowanie w klubach radnych, cała rada złożyła ręce na pokład, by jak najszybciej rozpocząć budowę tej sieci.

msobczak

proste rozwiązania są najskuteczniejsze

Moim zdaniem proste rozwiązania są najkuteczniejsze. Tak chociażby jak robią to tutaj:
http://www.bierutow.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=1&dzialy=1&akcja=art...

Panie Radny & Pani Radna

Jako mieszkaniec mam pytanie do Państwa Radnych .....
Na kiedy jest planowane zakończenie budowy kanalizacji w naszej gminie albo w sołectwie Świerklaniec?

50 mln na kanalizację- szansa, której nie wolno zmarnować.

Po zapoznaniu się z możliwościami dofinansowania budowy kanalizacji przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ( materiały dostępne w internecie) uważam za możliwe znaczne zaawansowanie budowy gminnego systemu kanalizacyjnego do roku 2020 ( + ewentualne rozliczenie całkowite do 2022 r.). Szansy takiej nie mieli radni poprzednich kadencji, gdyż wiele gmin realizowało budowę kanalizacji, a środki unijne na ten cel były niewystarczające w stosunku do potrzeb gmin. Obecnie wiele gmin już zakończyło budowę kanalizacji, a przeprowadzone ostatnio przez NFOŚiGW konkursy wyraźnie wskazują, że pieniędzy jest więcej niż zapotrzebowanie gmin. Wobec tak niepowtarzalnej okazji warto zastanowić się nad powołaniem nielicznej osobowo ale kompetentnej doraźnej komisji Rady Gminy do spraw budowy kanalizacji. W skład takiej komisji winni wejść przede wszystkim Pani Radna Domogała i Pan Radny Wasążnik, zdolni na bieżąco kontrolować postęp prac nad przygotowaniem dokumentacji i wniosków o dofinansowanie. Przygotowanie wniosków należy powierzyć wybranym w drodze przetargu firmom konsultingowym, które mają duże doświadczenie i osiągnięcia w pozyskiwaniu środków na budowę kanalizacji. Jednym z kryteriów wyboru takich firm winna być wartość środków pozyskanych na budowę kanalizacji dla gmin, poświadczona przez te gminy. Spośród najbardziej doświadczonych obecnych pracowników ZWiK oraz Urzędu należy powołać jednostkę realizującą projekt, której prace będą na bieżąco inspirowane i śledzone przez wyżej proponowaną komisję doraźną oraz poddane kontroli Komisji Rewizyjnej.
Za pieniądze unijne winne być skanalizowane tylko te obszary, które gwarantują uzyskanie wymaganego przez NFOŚiGW efektu ekologicznego 120 mieszkańców/km( w pierwszej kolejności Nakło). Prace projektowe należy rozpocząć od wielowariantowej koncepcji kanalizacji wskazującej najbardziej efektywny i najtańszy rodzaj kanalizacji ( grawitacyjny lub podciśnieniowy-jak np. w Żyglinie). Projektanci winni być wyłonieni w oparciu o kryterium doświadczenia pozyskanego przy projektowaniu kanalizacji zrealizowanych w oparciu o środki unijne. W przypadku podpisania umowy o dofinansowanie winien być wybrany w drodze przetargu doświadczony inżynier kontraktu.
Zamiast prowadzić bezproduktywną polemikę, wnoszę aby Radni pilne zastanowili się się nad powyższymi propozycjami.

msobczak

Popieram

Pomysł z gruntu dobry. Wszystkie ręce na pokład.

popieram do kwadratu

popieram do kwadratu taki pomysł!!!!!
uważam że przewodnictwo takiej komisji powinno przypaść Przewodniczącemu Rady Gminy .......
Jedynie kompetentna Komisja/ Kompetentny Zespół jest w stanie przeprowadzić całą procedurę zakończoną sukcesem dla całej Gminy....

Piotrek

Sztab, komisja...

Zespół ekspertów, komisja, sztab rekrutujacy komisje, no i oczywiście zespół prasowy, który skrupulatnie wszystko zrelacjonuje, a kanalizacja ju w 2030r. będzie w całej gminie.

re

tak ale jak nie będzie to Pan Siwy

Michał

Lepiej

Lepiej jak będzie nim pan Bacik - człowiek-orkiestra, pnący się od najniższego po szczeblach kanalizacyjnej kariery.

Neudeck

.....taaaaaaa.......radny BACIK

Traktór + szambiarka.Szybki spust fekali gdzie tylko się da.Kasiora płyneła wraz z kursami.To były atrybuty p.Bacika.Aż nagle pojawiła się choroba psychiczna(tz.tyktum dyrdum jak mawiał klasyk).Potem był lublinek,wlocławek i niskie pawilony.Ale mistrz świata zawsze potrafił się odnaleźć.Aaaaaaa jeszce trzeba wspomnieć epizod z ORMO.

Michał

To tylko potwierdza

Sam Pan widzi - odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu, wieczny zwycięzca. Doświadczony od rowu po nowoczesną kanalizację.

zbyneknaklo

a czymże

waścią owy pan zawinił że zniewagą dotykacie?

Michał

Żadna tam zniewaga

Z mojej strony to żarty, nie zniewaga, a powodem ich ciąg nieeleganckich przypadków pana Bacika.

jwasaznik@gmail.com

A czy przypadkiem

A czy przypadkiem "dostosowanie infrastruktury skorelowane z harmonogramem realizacji budowy kanalizacji" to nie to samo co przyzwolenie na to aby nie wymuszać na mieszkańcach budowy szczelnych szamb majac na uwadze rychłą budowę kanalizacji sanitarnej?
Pani radna, ręce mi opadają, jest Pani za a nawet przeciw łamaniu prawa, swoiste rozdwojenie jaźni.

Ankietyzacja mieszkańców (obecne działania Gminy Zbrosławice) w celu inwentaryzacji posiadanej przez mieszkańców infrastruktury, dzialania edukacyjne zwiazane z uświadamianiem mieszkańców w tematach ekologii, informacja dotycząca możliwości tańszego wywozu nieczystości płynnych i możliwości podpisania w tym zakresie umowy z ZWIK to działania właściwe na dziś, które Gmina powinna z jeszcze większą determinacją podejmować, to dzialania które w najbliższym czasie powinny przynieść wymierne efekty dla naszego środowiska naturalnego. Ale nie oszukujmy się tylko budowa kanalizacji sanitarnej na terenie całej Gminy rozwiąże nasz "śmierdzący" problem.

Radny tak ale czy facet to juz nie wiadomo

Panie Wasaznik siejesz pan zamęt. Mam wrażenie że tylko to pan potrafisz. Źle to o panu świadczy. Po wtóre obrażasz pan inteligencje osob czytajacych to forum manipulując rzeczywistością. Przeczytaj pan jeszcze raz to co pisze p. Michal p.msobczak albo p. Izabela i ucz się od madrzejszych od siebie. Bo na razie gołym okiem widać że dostał pan zadanie atakowania pani radnej. Do roboty panie Wasaznik. Belfer mial racje kalendarze wyborcze ci się chlopcze pomyliły. A na koniec mnie ręce opadaja jak widze chloptasia obrazajacego kobiety. Bo prawdziwy facet tak się nie zachowuje.

????

Przepraszam, w którym miejscu (zdaniu) radny Wasążnik obraził jakąś kobietę??

Kultura niektórych radnych

Kultura niektórych radnych w tym Wasaznika byla opisana na tym forum w osobnym temacie, kiedy to radny Wasaznik pania Blochel wyzywał na spotkaniu od oszołomów i chyba bydla? Jak nazwac faceta który tak by się zwrócił do waszych żon albo matek?

Michał

To jest konfabulacja

A jak nazwać osobę zakłócającą kondukt pogrzebowy swoim prymitywnym zachowaniem? Odpłacającą się za swoje frustracje na niewinnych żałobnikach? Proszę lepiej wspomnieć kontekst tamtych słów, zamiast teraz dorabiać gębę panu Wasążnikowi. A'propos - sprawa wylądowała na policji, nieprawdaż? Czyżby ktoś musiał zapłacić solidny mandat, że tak przycichła?

to są cienkie usprawiedliwienia na chamskie slowa

z ust Wasaznika padły obrazliwe slowa w stosunku do kobiety.To jest fakt. On sam tu na forum to potwierdzil. Chamskiego zachowania faceta względem kobiety nic nie usprawiedliwia.
A pyskowki radnego z mieszkańcami zamiast szukania rozwiazania NO COMMENT

Neudeck

jesteś pan radnym?

Jak czytam to co Pan tu pisze to mam wrażenie że sam Pan wylewa fekalia gdzie się da. To jest świetny przykład dla reszty mieszkańców (bo skoro władza może).Dziwie się dlaczego wspomniana przez Pana komisja jeszcze nie chodzi i nie nakłada kar przewidzianych w prawie za tego rodzaju praktyki.Chyba że dla Pana wylewanie szamba gdzie się da to norma.BRAWO.

r.orzech

re

Panie Radny bardzo proszę o takie postawienie tego pytania całej Radzie na najbliższej sesji tj 28.04. A może na sesję majową da się przygotować odpowiednią uchwałę w tym temacie.A Pani Radna tym razem nie wstrzyma się od głosu i zajmie jasne i jednoznaczne stanowisko i bardzo bym sobie życzył stanowiska diametralnie odmiennego od stanowiska Pana Radnego stawiającego Pani to pytanie
Pozdrawiam.

belfer

"Wylewam ścieki do rowu i szczycę się tym" - co z tym zrobić?

Zgadzam się z Panem, że każdy kolejny wójt unikał tematu ekologii w gminie jak przysłowiowy diabeł święconej wody. Wiedzieli bowiem, że przyzwolenie na "tradycyjne" metody pozbywania się nieczystości płynnych, śmieci czy palenia czym się da w piecach przysporzy im wyborców broniących tzw. "świerklanieckiego stylu życia".
Uregulowanie sprawy śmieci rozwiązano już centralnie. W wielu gminach, zwłaszcza miejskich, drastycznie rozprawiono się również z tzw. niską emisją. Sądzę, ze w najbliższym czasie dojdzie to i do nas. Najwięcej problemów jest z kanalizacją. Wynika to głównie, jak Pan zauważył z zaszłości, polegających z jednej strony na niedostatecznym rozwoju sieci, z drugiej (zwłaszcza na wsiach) z brakiem świadomości ekologicznej mieszkańców. Przykład z zebrania w Nakle, gdzie mieszkanka "chwali" się brakiem szamba od 40 lat dobitnie o tym świadczy.
Wójt zapowiedział, że za kilka miesięcy rozpocznie się finansowe karanie mieszkańców, którzy nie są podłączeni do sieci kanalizacyjnej, posiadają szamba ale nie są w stanie udokumentować zgodnego z prawem ich opróżniania. W pełni popieram tą deklarację, zwłaszcza, ze pierwszy raz w historii gminy umożliwiono wywóz szamb za sensowną cenę. Optowałbym co prawda za zrównaniem ceny 1m3 ścieków kanalizacyjnych i szamba, co moim zdaniem determinowało by działania UG w kierunku szybkiej kanalizacji całej gminy, ale zdaje sobie sprawę, ze na razie nas na to nie stać.
Uważam jednak, że mieszkańcy gminy muszą być traktowani równo (nie piszę wobec obowiązującego prawa, bo to jak wspomniał p. Sobczak to jest w tej sprawie jednoznaczne). Nie wyobrażam sobie sytuacji, gdzie karany jest mieszkaniec, który wylał zawartość swojego szamba do rowu, a osoba, która takiego zbiornika nie posiada pozostawała bezkarna. Sądzę, że najtańszym i sprawiedliwym rozwiązaniem do czasu (zakładam, ze deklaracje terminowe są realne) skanalizowania gminy będzie permanentne nakładanie na takie osoby kary w wysokości potencjalnie nieodprowadzonych ścieków, obliczanych na podstawie wskazania wodomierza. W tym przypadku zrównalibyśmy opłatę za ścieki z szamba i te zrzucane do rowu, a bezkarni dotąd mieszkańcy zaczęli by być orędownikami kanalizacji, bo ich „opłaty” zmniejszyły by się wtedy o połowę.
Najgorsze jest w tej sytuacji to, że literalne wyegzekwowanie prawa przez Wójta zostanie od razu wykorzystane przeciwko niemu przez lokalnych „polityków” do mobilizowania elektoratu kultywującego „śmierdzące tradycje”. Gdyby jednak wszyscy gminni decydenci byli w tej sprawie zgodni, tak oficjalnie, jak i w swoich społecznościach (wiem, że to utopia), to osoby manifestujące bezkarne wylewanie swoich ścieków do rowu były by niezwłocznie dotkliwie karane, a nie w jakiś pokrętny sposób tłumaczone.

msobczak

polemika

Szanowny Panie Jarku, jak dotąd ceniłem Pana podejście do spraw gminnych i uważałem, że wynika to z Pańskiego doświadczenia w administracji samorządowej. Teraz jednak z niechęcią przychodzi mi zrewidować ten pogląd. Jest Pan zawodowo urzędnikiem w Urzędzie miasta w Tarnowskich Górach, proszę mi zatem powiedzieć czy przy rozpatrywaniu spraw które ma Pan w swojej kompetencji relatywizuje Pan stan prawny danej sprawy i rozpatruje ją Pan w perspektywie zdarzeń przyszłych i niepewnych czy analizuje ją Pan pod kątem obecnie obowiązującego prawa? Pytanie retoryczne... prawda? Nie wiem skąd ma Pan takie przekonanie, że kanalizacja w gminie jest bliską perspektywą? Na dzisiaj mamy tylko zamiar złożyć wniosek o dotację na znaczące środki finansowe na ten cel. Rozróżnia Pan zamiar złożenia wniosku od oddania kanalizacji do użytku? ... Ja takimi obietnicami rychłej kanalizacji Nakła Śląskiego jestem karmiony od 12 lat czyli od czasu kiedy postanowiłem, że zamieszkam w Nakle Śląskim. Niestety nie dostrzegam żadnego istotnego powodu żeby przyjąć kolejne zapewnienia, kolejnego wójta że teraz to już będzie inaczej niż do tej pory. Kolejna kwestia... Nawet jeśli kanalizacja powstanie w Nakle za 3 lata (a chyba wiemy że wcześniej nie będzie to absolutnie realne) to nie widzę powodów dla których ja mam płacić za solenny wywóz nieczystości płynnych a znaczna czy nawet większa część mieszkańców sołectwa mogą przez te 3 lata takich opłat unikać. Czy Pana zdaniem to jest tak po ludzku uczciwe?? Pytam Pana bo Pan startował w wyborach z komitetu wyborczego który uczciwość miał w nazwie. Czy to do przestrzegania takiej uczciwości Pana nie zobowiązuje?
A teraz trochę na marginesie tematu... Jak mieszkańcy będą mieli szczelne szamba a w końcu uporamy się z tą nieszczęsną kanalizacją (tak naprawdę chyba przez wiele osób niechcianą) to czy nie można je wykorzystać do wyłapywania wód opadowych a potem wykorzystywania tej wody do podlewania ogródków czy trawników ? W ten sposób można zaoszczędzić na opłatach za wodę więc wydatek w uszczelnienie szamba można śmiało potraktować jako inwestycję. A może zróbmy tak, że osoby które tak jak jedna mieszkanka Nakła Śląskiego, która na zebraniu wiejskim otwarcie przyznała, że od 40 lat nie ma szamba zacznie już od następnego miesiąca wnosić do Gminy opłatę za "wirtualną" kanalizację, żeby mogła się do takiego wydatku przyzwyczaić i kiedy kanalizacja będzie już gotowa nie odczuje żadnej różnicy. Z opłaty tej zaś gmina zbuduje sobie kapitał na wkład własny do projektu bo dlaczego mamy go wnosić wyłącznie z podatków ?
Oczywiście to nie jest prawnie możliwe ale chciałem zobrazować jakoś lepiej sedno sprawy.
Nie uważam, że Gmina powinna wypowiedzieć wojnę mieszkańcom bo gmina to właśnie ogół mieszkańców a Urząd Gminy który zapewne miał Pan w tym miejscu na myśli to jedynie wybrane przedstawicielstwo tego ogółu mieszkańców, które ma stać na straży obowiązującego prawa. Mylę się?

re

Panie Mirosławie zazwyczaj przypinam Panu łatkę coś tam skrytykuje i to nie raz i może uszczypliwie (taka natura) ale na pan rację . Ale ten problem zazwyczaj widzą tacy jak pan i ja tez 15 lat tu mieszkam inni maja to gdzieśbyle na pole wylać

Brawo!

Super pomysł ! budujmy teraz w całej gminie szamba a potem je zasypujmy!!
Ps.Nie każdy ma taką posiadłość by wykorzystać deszczówkę, proszę patrzeć trochę dalej niż czubek własnego nosa !!

ja

chce także zrezygnować z płacenia z ścieki, dlaczego ja mam płacić ? Na zebraniu w nakle- pewien Pan nie życzy sobie beczkowozu na placu , a szambo ma wiec gdzie ścieki płyną i tak ciciu babka z wójtem !!